Kontaktní čočky

OČNÍ ORDINACE - KONTAKTNÍ ČOČKY

Oční ordinaceOční ordinace

Mudr. Josef FuchsObsah

Úvodem
Kde nás najdete
Kontaktní čočky
Šedý zákal
Zelený zákal
Ceník


ZELENÝ ZÁKAL

Fakta
Sto milionů lidí na světě má značné problémy s viděním
38 milionů lidí je slepých
16 milionů slepých má šedý zákal
5 milionů oslepne kvůli zelenému zákalu

Co to je zelený zákal
Zelený zákal není viditelně zelený. Odborně se nazývá glaukom. Jeho hlavní příčinou je kolísavý nitrooční tlak. Komorový mok nemůže odtékat, jemná vlákna zrakového nervu trpí a zužuje se zorné pole. Při včasném odhalení lze poškození často předejít.

Existuje několik typů glaukomů. Chronický glaukom s otevřeným úhlem se projevuje zpočátku nezřetelně. Objeví se horší zaostřování při čtení, neostrost vidění při slabším osvětlení či trvalý pocit tupého vidění. Druhá, vzácnější forma, je glaukom akutní s uzavřeným úhlem, kdy obtíže nelze přehlédnout. Zarudlé oko bolí stejně jako spánek a čelo, vidění se prudce zhorší, všechno se zamlží. Kolem světel na ulici vidí pacient duhové kruhy z barev světelného spektra. Včasná terapie může příznaky odstranit a příznaky stabilizovat.

Normální vidění                        Vidění se zeleným zákalem
Normální vidění    Zelený zákal

Příčinou vzniku glaukomu může být zvýšený nitrooční tlak, dědičnost, cukrovka, vysoký krevní tlak, silná krátkozrakost, věk, rasa. Nejvíce postižených je afrického původu. Při léčbě je prvořadé stabilizovat nitrooční tlak. Nabízí se více možností terapie: oční kapky, laserový výkon či klasická operace. Pokud jde o léky, existují už preparáty, které navíc ovlivní průtok krve na očním pozadí a ochrání nervové buňky a vlákna. Operací glaukomu je usnadněn odtok nitrooční tekutiny. Na rozdíl od operace katarakty se ovšem vidění po operaci zpravidla nezlepší.