Kontaktní čočky

OČNÍ ORDINACE - KONTAKTNÍ ČOČKY

Oční ordinaceOční ordinace

Mudr. Josef FuchsObsah

Úvodem
Kde nás najdete
Kontaktní čočky
Šedý zákal
Zelený zákal
Ceník


ŠEDÝ ZÁKAL

Fakta
Sto milionů lidí na světě má značné problémy s viděním
38 milionů lidí je slepých
16 milionů slepých má šedý zákal
5 milionů oslepne kvůli zelenému zákalu

Co to je šedý zákal
Šedý zákal - katarakta je stav, při němž se kalí oční čočka až do stadia, kdy zornice nabude šedivého odstínu a oko ztrácí vidění. Naštěstí se dá operací zrak vrátit. Přesný důvod vzniku této nemoci bohužel neznáme. Poněvadž však přibývá i mladších postižených, uvažuje se o tom, že na předčasném zestárnutí a zakalení čočky se kromě dědičnosti, stavů po úrazech a metabolických poruchách, jako jsou cukrovka, zánět živnatky či odchlípení sítnice, promítají další vlivy, mimo jiné i UV záření. Příznaky počínající katarakty je zhoršující se zrak, pacient trpí světloplachostí či šerosl epostí, obraz se často dvojí. Ostrost barev klesá a vidění se pozvolna zatemňuje.

Šedý zákal

Dříve se šedý zákal nechával léta zrát, dnes nečekáme s operací tak dlouho, ovšem zásah při prvních náznacích je předčasný. První oční operace jsou staré asi dva tisíce let. Tehdy se ale čočka z oka neodstraňovala, jen se jehlou, zapíchnutou ze strany do oka, vysunula z normální polohy dozadu do sklivce, a tím se dostala mimo osu. Tahle metoda, zvaná eklinace, se v Evropě udržela do osmnáctého století. Francouz Jacques Daviel v roce 1745 odejmul poprvé z oka čočku. To samo ale k efektu nestačí, je třeba něčím nahradit její dioptrickou mohutnost. První úspěšnou nitrooční implantaci provedl v roce 1949 Angličan Harold Ridley.

Dnes se operace katarakty provádí již deset let rutinně ultrazvukem a u nekomplikovaných případů je až v 99% úspěšná. Operuje se na sále v místním znecitlivění, pod operačním mikroskopem, asi patnáct až dvacet minut. Dříve šlo odstraněnou čočku nahradit buď silnými afakickými brýlemi, nebo kontaktními čočkami. Od osmdesátých let se implantuje umělá čočka do pouzdra vlastní lidské čočky, jakmile se její zkalený obsah odstraní. Po zákroku smí pacient v doprovodu odejít domů a už druhý den se může dívat na televizi a normálně se pohybovat. Dokonce vlastní i určitou vymoženost: v nitrooční čočce je UV filtr. Moderní čočky jsou vysoce kvalitní a oko je jako cizí těleso snáší dobře.

Nejzávažnější pooperační komplikací je zánětlivá reakce, jež postihuje méně než jedno procento pacientů. Není to vina lékařů, kteří by podcenili sterilitu při operaci, ale komplikace mohou postihnou pacienty, kteří jsou ve špatném zdravotním stavu, mají špatnou imunitu nebo jiná oční onemocnění než kataraktu. Častou komplikací je druhotný šedý zákal, kdy dojde k zahuštění pouzdra. Laserem se pak udělá okénko a pacientovi se zrak opět vrací.